Liga mistrů živě

Od sezony 2009/2010 do 2011/2012 jste mohli na stanici Nova Sport živě sledovat prestižní zápasy fotbalové Champions League. ČT4 Sport se o práva na online přenosy z Ligy mistrů s Novou Sport podělila a tak jste mohli na této TV sledovat nejlepší klubový evropský fotbal.

Kromě online přenosů a záznamů Nova Sport do svého vysílání zařadila i pravidelný pořad magazín ligy mistrů. Na těcto stánkách můžete sledovat online výsledky ligy mistrů, tabulky a program ligy mistrů pro sezónu 2012-2013.

O Lize mistrů

Liga mistrů (orig. UEFA Champions League) je výroční fotbalová soutěž pořádaná Evropskou fotbalovou asociací (UEFA) pro nejlepší kluby evropských lig. Spolu s jihoamerickým Pohárem osvoboditelů je tato nejslavnější klubovou trofejí na světě. Současným držitelem je španělský klub FC Barcelona. Liga mistrů nesmí být zaměňována s Pohárem UEFA, druhou nejlepší evropskou klubovou soutěží. Její vítěz postupuje ma Mistrovství světa ve fotbale klubů.

Předchůdcem Ligy mistrů byl Pohár mistrů evropských zemí (PMEZ), který se poprvé hrál v sezóně 1955/56. V PMEZ se hrálo vyřazovacím způsobem, kdy v každém kole proti sobě dva týmy sehrály dva zápasy (každý tým hraje jednou doma a jednou venku) a ten s lepším skóre postoupil do dalšího kola. Účastnit se mohli vítězové domácích lig a obhájci trofejí. Systém byl podobný jako u jihoamerického Poháru osvoboditelů.

V sezóně 1992/93 byla soutěž přeorganizována do dnešní Ligy mistrů, i v následujících letech pak probíhaly menší úpravy. V současnosti má Liga mistrů tři předkola a hlavní soutěž, která je rozdělena na první fázi hranou ve čtyřčlenných skupinách (hraných způsobem každý s každým doma a venku), z každé z těchto skupin postupují dvě nejlepší mužstva do druhé fáze hrané vyřazovacím systémem dvou zápasů (doma-venku), kdy postupuje vždy mužstvo s lepším součtem skóre z obou zápasů (při rovnosti rozhoduje vyšší počet branek vstřelených na hřišti soupeře, při rovnosti obou skóre se pak prodlužuje a případně rozhodují pokutové kopy). Finále se hraje na jediný zápas na předem určeném stadionu.

V sezoně 2009/2010 zvítězil Inter Milán, který ve finále porazil 2:0 fotbalisty Bayernu Mnichov.

Čeští účastníci Ligy mistrů a PMEZ

Nejčastějším českým klubem, který se účastnil hlavní soutěže, je AC Sparta Praha. V sezóně 1991/92 obsadila 2. místo v semifinálové skupině PMEZ (3.–4. místo celkem), což se považuje za největší úspěch českého klubu v mezinárodních soutěžích. Jediným dalším týmem, který se zapojil do hlavní soutěže Ligy mistrů, je SK Slavia Praha, která se do Ligy mistrů dostala na 6. pokus, a to v sezoně 2007/08, kde v základní skupině uhrála 3. místo (takže v LM skončila a pokračovala v Poháru UEFA). Dřívejšího PMEZ se zúčastnil ještě FC Baník Ostrava, který v sezóně 1980/1981 postoupil do čtvrtfinále. Další kluby si zahrály pouze kvalifikaci.

Tři z českých hráčů působících v zahraničních klubech dokonce Ligu mistrů vyhráli:

  • V roce 2005 Vladimír Šmicer a Milan Baroš s klubem Liverpool FC
  • V roce 2007 Marek Jankulovski s klubem AC Milan.

 Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si reklamu na této pozici!